دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-12-04
تبلیغات
تبلیغات
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۴ |
71 بازدید
۰
3
ارسال به دوستان
پ

ترجمه :  فاطمه ریحانی  – فعال  حوزه روابط عمومی و رسانه حسن خسروی – مدرس دانشگاه و مولف کتاب روابط عمومی و ارتباطات کاری از کمیته امور بین الملل انجمن روابط عمومی ایران این اثر ترجمه مقاله ای است تحت عنوان : ۲۷ Excellent Ways To Foster And Boost Happiness At Work Last Updated on […]

ترجمه :  فاطمه ریحانی  – فعال  حوزه روابط عمومی و رسانه
حسن خسروی – مدرس دانشگاه و مولف کتاب روابط عمومی و ارتباطات
کاری از کمیته امور بین الملل انجمن روابط عمومی ایران
این اثر ترجمه مقاله ای است تحت عنوان :
۲۷ Excellent Ways To Foster And Boost Happiness At Work
Last Updated on 02 November, 2020 – https://blog.vantagecircle.com/happiness-at-work/
 
اشاره :
برخوردار بودن از شادابی و نشاط در محیط کار ، از ارکان فرهنگ سازمانی در سازمان ها و موسسات  بوده و تاثیر آن در بقای سازمان ، بهره وری و رضایت شغلی کارکنان بر کسی پوشیده نیست . برای داشتن یک تصویر مناسب از سازمان میبایست به شادابی و نشاط در محیط کار به چشم یک ضرورت اجتناب ناپذیر نگریست . در گذشته ، تاکید کارفرمایان بیشتر بر یک دیدگاه مکانیکی و ماشینی نسبت به نیروی انسانی معطوف بوده که صرفا سودآوری و انتفاع شخصی برای کارفرما را سرلوحه کارها قرار میداد ، در حالیکه امروزه ، این نیروی انسانی است که به عنوان ارزشمندترین دارایی هر سازمان مطرح و مورد توجه است . بنابراین ، انگیزش شغلی و رضایت شغلی رابطه مستقیمی با شادابی و نشاط در محیط کار دارد و سازمانها و مدیران بالغ و هوشمند و رشد یافته سعی میکنند که به این نکته مهم عنایت ویژه داشته باشند . مثلا  با برگزاری دوره های مختلف آموزشی در این ارتباط میتوان کمک موثری به داشتن سازمانی کارآمد نمود. اغلب افراد برای کسب درآمد و دریافت حقوق به استخدام سازمانها در میایند اما ممکن است که محیط کاری شاداب و با نشاطی نداشته باشند . قطعا پیوند زدن شادابی و نشاط در زندگی شخصی با شادابی و نشاط در محیط کار و ایجاد یک هم افزایی در این خصوص میتواند جامعه ای سرزنده و پویا و خلاق را رقم بزند که آثار و برکات اقتصادی و اجتماعی آن نصیب کل جامعه میشود . وقتی که ما در محیط کار ، شادابی و نشاط داشته باشیم طبیعتا  از تعارضات و تضادها و درگیریها کاسته شده و از اتلاف هزینه ها و انرژی جلوگیری میشود .
مزایای شادابی و نشاط در محیط کار :
داشتن شادابی و نشاط در محیط کار مزایا و منافعی در بر دارد از جمله : 
•بهره وری بیشتر
 • افزایش خلاقیت
 • بهبود سلامتی و رفاه
 •کاهش استرس در محل کار
 • افزایش انگیزه
• افزایش رضایت شغلی
 • کاهش هزینه های مراقبت های بهداشتی
• کاهش هزینه های مالی و بودجه ای
• کاهش ترک شغل
• افزایش فروش و سودآوری
• افزایش رضایت مشتری و ارباب رجوع و…
چگونه به شادابی و نشاط در محیط کار دست پیدا کنیم ؟
اکنون که از مزایای شادی و نشاط در محل کار آگاه شدیم ، بیاموزیم که چگونه می توانیم در محیط کار خود به شادی و  نشاط برسیم .
۲۷ راهکار طلایی در این خصوص  برای کارمندان و مدیران ذیلا ذکر میشوند .
الف- برای کارمندان :
۱- لبخند بزنید
هر گاه در محل کار با شخصی صحبت می کنید یا روبرو می شوید ، با  خوشرویی و لبخندی گرم از او استقبال کنید، مطابق  مباحث روانشناختی ، لبخند زدن می تواند باعث انتقال حس شادابی و شادی بیشتر شود.
۲- قدردانی و تشکر کنیم :
از همه کسانی که در محل کارتان فعالیت دارند به مناسبتهای مختلف  تشکر و قدردانی کنید . سپاسگذاری و تقدیر میتواند در بهبود روابط افراد بسیار موثر بوده  و مثبت اندیشی را تقویت نماید .
۳- با  قسمتها و  بخشهای  مختلف محل کار خود در ارتباط  تنگاتنگ باشید.
از فضای بسته اتاق کاری خود خارج شده و با سایر واحد ها و بخشها نیز آشنا گردید . این امر باعث میشود مهارتهای بیشتری آموخته و از تجربیات افراد بهره مند شوید که در نهایت برای شما ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد .
۴- فضای محیط کار خود را تمیز و منظم نگه دارید :
محیط کاری تمیز و  پاکیزه و منظم می تواند روحیه  شما را شاداب و بانشاط کرده و احساس خوشایندی را در طول ساعات کاری برایتان مهیا نماید .
۵- به تعطیلات بروید :
ساعات طولانی کار روزانه  و مستمر می تواند فرسودگی شغلی را بدنبال داشته  و بهره وری شما  را کاهش دهد. در چنین شرایطی،  رفتن به تعطیلات می تواند موفقیت و شادابی بیشتری را در محل کار به همراه داشته باشد . گهگاه به مرخصی بروید تا انرژی و انگیزه تان بازیابی گردد.
۶- به دیگران کمک کنید :
 در انجام کار خیر و نیکو کاری پیش قدم باشید و هر وقت که به کمک شما نیاز هست به همکاران خود کمک کنید . کمک و حمایت از افراد در زمان نیاز می‌تواند باعث شود که شما احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید و میزان خوشبختی و نشاطی که به شما می‌دهد از هر چیز دیگری بی‌نظیر تر است .
۷-  در هر زمان خاص ، بر روی یک کار متمرکز باشید:
تمرکز بر روی بیش از یک کار در یک زمان خاص می تواند استرس و اضطراب را افزایش داده و اسباب ناراحتی گردد. اولویت بندی کردن وظایف با توجه به اهمیت آنها به شما کمک می کند تا تمرکز خود را در کار حفظ کنید.
۸-  تمرکز ذهنی  و مراقبه نفس داشته باشید :
اغلب مردم دنیا به مزایای مدیتیشن ، مراقبه نفس و تمرکز ذهنی پی برده و آن را در زندگی خود اجرا می کنند . بنابراین به طور مرتب مدیتیشن و تمرین مراقبه و تمرکز ذهنی داشته باشید .
۹- غذای سالم بخورید.
تغذیه مناسب برای سالم بودن و داشتن شادابی و نشاط ضروری بوده  و  نقش مهمی در نحوه عملکرد جسمی و روانی ما دارد. بنابراین ، از مصرف مواد غذایی ناسالم خودداری کنید و غذای سالم بخورید تا سلامت  بمانید و خوشحال باشید.
۱۰- در کار معاشرت کنید :
انسان موجودی اجتماعی است و برای عملکرد صحیح به اجتماعی شدن احتیاج دارد. از آنجا که بیشتر اوقات روز خود را در محل کار خود می گذرانیم ، ایده جالبی است که روابط خوبی با همه افراد در محل کار داشته باشیم،  در محل کار با همکاران خود معاشرت کرده و  ارتباط دوستانه با آنها برقرار کنیم.
۱۱- بازخورد بخواهید :
بازخورد گرفتن از دیگران به شما کمک میکند اشکالات و ضعفهای خویش را دریابید و در جهت اصلاح و بهبود آنها تلاش کنید.
۱۲- به طور منظم ورزش کنید.
 ورزش کردن  منظم ، علاوه بر حفظ تناسب اندام و سلامتی، می تواند کمک زیادی به از بین بردن استرس ، بالا بردن روحیه و افزایش اعتماد به نفس منجر شود .
۱۳- هدف داشته باشید :
داشتن هدف برای سلامت کلی ما بسیار مفید است و می‌تواند توانایی ما برای فکر کردن و مقابله با استرس را افزایش دهد . بنابراین تعیین کنید که هدفتان چیست و برای رسیدن به آن تلاش کنید . این کار به شما کمک خواهد کرد تا از زندگی راضی و خوشنود‌ باشید.
۱۴- خواب مهم است.
هر شب به اندازه کافی بخوابید زیرا  خواب کافی برای عملکرد بهینه بدن ضروری است . داشتن خواب کافی باعث افزایش مقاومت ما در برابر استرس و بیماری ها می شود. بنابراین هر شب حداقل ۷ تا ۸ ساعت بخوابید آنگاه مطمئن باشید که با بهترین توانایی  وظایف خود را انجام خواهید داد.
۱۵- استراحت بین کار را فراموش نکنید :
نشستن روی صندلی و کار بی وقفه برای ساعت های طولانی می تواند عواقب ناخواسته ای در زندگی شما ایجاد کند.  بنابراین در محل کار خود استراحت کوتاهی داشته باشید، قدم بزنید یا در صورت امکان با همکاران خود معاشرت کنید.  استراحت  بین کار می تواند باعث افزایش خوشحالی ، بهره وری و تمرکز شما در کار شود.
۱۶-در مورد شادابی و نشاط مطالعه کنید :
بسیاری از کتابها و نشریات هستند که مفهوم شادی و شادابی و عوامل مختلف موثر بر آن را توصیف می کنند و مطالعه آنها بسیار مفید است .
۱۷- برای خود ارزش قائل شوید :
هرگز فراموش نکنید که ارزش واقعی شما چیست . همیشه یک لحظه وقت بگذارید و از خودتان قدردانی کنید . توانایی‌ها و دستاوردهای گذشته خود را بیاد بیاورید. شما دارای استعدادها  و قابلیتهایی هستید که باید قدر آنها را بدانید .
ب- برای مدیران :
۱۸- بازخورد سازنده نشان دهید :
بازخورد می تواند به فرد کمک کند مهارتهای خود را بهبود بخشیده و از زندگی رضایت بیشتری کسب نمایید. بنابراین در طول روز کارهایی را انجام دهید که بتوانید از زحمات کارمندان خود قدردانی کرده و نظرات و پیشنهادات لازم را به آنها بدهید، انجام این کار باعث می شود که کارکنان شما احساس قدردانی کرده و شاداب تر باشند.
۱۹- برگزاری  جلسات ایده پردازی یا طوفان فکری :
برای افزایش خلاقیت و نوآوری در بین کارمندان خود ، جلسات طوفان فکری یا ایده پردازی برگزار کنید، در نتیجه چنین جلساتی تعامل و همکاری  بیشترخواهد شد ، محیط کار بهبود خواهد یافت و انگیزه  کارکنان برای کار کردن تقویت خواهد شد.
۲۰- برنامه هایی در رابطه با  دغدغه های مرتبط با  سلامتی  کارکنان تدارک ببینید.
برنامه های  مرتبط با  دغدغه های  سلامتی، مزایای مختلفی را برای کارفرمایان (مدیران) و کارمندان به همراه دارد. این برنامه ها روشی موثر و اثبات شده برای افزایش تعامل کارکنان و بهبود سلامت آنان هستند. طرح مباحث سلامتی و پیش بینی تدارکات لازم بخصوص برای سلامتی جسمانی و مسائلی از قبیل تناسب اندام  داشتن و مانند اینها می تواند به طور قابل توجهی برای محل کار شما مفید باشد و خوشحالی و رضایت کارکنان  به همراه خوشنامی (سازمان) را بدنبال آورد.
۲۱- مکانی خاص برای تفریح و سرگرمی ایجاد کنید :
هر سازمان یا اداره می بایست مکانی را داشته باشد که به طور مشخص برای ورزش و تفریح و سرگرمی اختصاص داده باشد و در آن کارمندان بتوانند  در حین کار خود کمی استراحت کنند و از آن لذت ببرند. اگر محل کار شما چنین مکانی  نداشته باشد ، تهیه آن می تواند در شادابی نیروی کار شما موثر باشد.
۲۲- جلسات رویدادی و مناسبتی برگزار کنید.
 برگزاری جلسات رویدادی و مناسبتی فرصت های مناسبی را برای کارفرمایان (مدیران) فراهم می کند تا کارمندان خود را جمع کنند  این جلسات تعامل بین مدیران با کارکنان و همچنین کارکنان با یکدیگر را بدنبال دارد. آنها می توانند فعالیت های شگفت انگیز کار گروهی را افزایش و مشارکت کارمندان را بالا برده  و روحیه تیمی در کارکنان را بهبود بخشد . در همین راستا کارفرمایان می توانند تعطیلات و مناسبت ها را با کارکنان خود جشن بگیرند و یک محیط لذت بخش در محل کار فراهم گردد.
۲۳- امکان تفریح خارج از منزل یا گردشگری های تیمی را برای کارکنان خود فراهم کنید.
تشکیل یک تور تیمی باعث ایجاد وحدت و همبستگی در بین نیروی کار شما خواهد شد  .از همه مهمتر ، کارمندان شما آن را دوست دارند و برای افزایش شادابی و نشاط در محل کار بسیار مفید است. روابط خانوادگی کارکنان خود را مستحکم کنید .
۲۴-  تزیینات و دکوراسیون اداری بسیار مهم است.
تزیینات و دکوراسیون محل کار نقش مهمی در توسعه خلاقیت و بهره وری کارکنان دارد. دیوارهایی با رنگ روشن ، صندلی های راحت ، نقل قول ها و تصاویر الهام بخش بر دیوارها و غیره می توانند به شما کمک کنند تا انگیزه و شادابی را در محل کار ایجاد کنید.
۲۵- صبحانه یا یک  وعده ناهار سالم و رایگان به کارکنان را فراموش نکنید.
وجود میان وعده و ناهار تازه و سالم در محل کار ، موجب خواهد شد که کارمندان شما از مصرف مواد غذایی نامطمئن از نظر کیفیت و بهداشت در محل کار خودداری کنند. علاوه بر این آنها از برنامه توزیع غذای رایگان خوشحال خواهند شد.
۲۶- ساعات کاری انعطاف پذیر را به کارمندان خود ارائه دهید.
از ارائه ساعات کاری انعطاف پذیر و انجام کار از راه دور برای کارمندان خود غافل نباشید.  برنامه های انعطاف پذیر به طور قابل توجهی بهره وری و روحیه کارکنان را افزایش می دهد . با انجام  چنین اقداماتی می توانید استعداد های  برتری را برای کار در سازمان یا اداره خود جذب و حفظ کنید.
 ۲۷-  پیگیر دوره های آموزشی و جلسات مشاوره  ای برای کارکنان باشید.
برنامه های آموزشی و جلسات  مشاوره ای را حتما در محل کار خود پیگیری نمایید. این اقدامات  باعث تقویت انگیزه کارمندان می گردد و مطمئن باشید که در نتیجه آنها کارکنان بیشترین تلاش خود را در کار انجام میدهند. همچنین کارمندان شما می توانند مهارت های خود را بهبود بخشیده  و در انجام کار خود اطمینان بیشتری داشته باشند.
منبع :
۲۷ Excellent Ways To Foster And Boost Happiness At Work
Last Updated on 02 November, 2020
https://blog.vantagecircle.com/happiness-at-work/.

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط انجمن روابط عمومی ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید